این سایت پایگاه رسمی جناب دکتر حسن عباسی نیست. برای ارتباط با ایشان به آدرس زیر مراجعه کنید
andishkadeh.ir
---------
---------
کلیک کنید :
دوستانی که کار مهمی دارند، در "منوی اصلی"، "تماس با ما" را کلیک کرده و پیام خود را بفرستند
دکتر حسن عباسی : قطر سعودی و طالبان ، مثلث تهدید تروریستی 2012 - دکتر حسن عباسی Dr Hasan Abbasi .ir

دکتر حسن عباسی : قطر سعودی و طالبان ، مثلث تهدید تروریستی 2012

جمعه 28 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 00:15

قطر، سعودی و طالبان، مثلث تهدید تروریستی در سال ۲۰۱۲

http://s1.picofile.com/file/7299359030/Dr_Abbasi_hassan.jpg

ادامه مطلب را کلیک کنیدحسن عباسی، قطر را به دلیل وجود سرفرماندهی نیروهای آمریکا در این کشور، اجازه به طالبان برای گشایش دفتر در دوحه و عزم این کشور برای ایجاد بی­ ثباتی در منطقه، مهم­ترین عامل تهدید علیه امنیت ایران در سال ۲۰۱۲ دانست.

رئیس مرکز بررسی­‌های دکترینال در گفت وگو با مشرق، منظومه­ تروریسم در سال ۲۰۱۱و ۲۰۱۲ را تشریح کرد.

به گفته­ وی، آمریکا در سال ۲۰۱۱ برای مهار بیداری اسلامی‌از عربستان در نقش ممانعتی علیه انقلاب در کشورهای مصر، یمن و بحرین استفاده کرد. هم­چنین از ترکیه برای ایفاء نقش الهام ­بخش برای انقلابیون جهان اسلام، در شکل­ دهی به حکومت­های سکیولار در کشورهای در حال انقلاب بهره برد. اما با شکست استراتژی مهار دو جانبه­ بیداری اسلامی‌توسط عربستان و ترکیه، آمریکا برای سال ۲۰۱۲ استراتژی «ویران­گری خلاق» را در پیش گرفته است. در ویران­گری خلاق، آمریکا می­ کوشد بی­ ثباتی سیاسی کشورهای دیکتاتوری منطقه که حاصل بیداری اسلامی‌است را از طریق ایجاد و گسترش بی ­ثباتی امنیتی در سایر کشورهای منطقه، خنثی و کم اثر کند.

حسن عباسی، بازی­گران انتخاب شده­ آمریکا برای ایفاء نقش مزبور را مثلث قطر، عربستان و طالبان معرفی کرده و کشور قطر را بازی­گر اصلی بر هم زننده­ ثبات امنیتی منطقه در ۲۰۱۲ شناساند.

این کارشناس مسائل استراتژیک، در پاسخ به این پرسش که دلیل گشایش دفتر طالبان در قطر چیست، به بیان مأموریت جدید طالبان در ایفای نقش ویران­گری خلاق از سوی آمریکا در منطقه پرداخت.

از این دیدگاه، طالبان با هماهنگی قطر و عربستان، مأموریت دارد تا در سوریه، عراق، بحرین، لبنان، مصر، تونس، و سودان، اقدام به گسترش تروریسم وهابی نماید.

وی خاطرنشان کرد که وقایع تروریستی ماه­های اخیر در سوریه، سرآغاز این مأموریت مشترک قطر، طالبان و عربستان بود و اذعان داشت که پس از این که مهره­ عربستان در دولت عراق یعنی طارق الهاشمی، سوخت و اقدامات تروریستی او در صحنه­ عراق برملا شد، بلافاصله عربستان و قطر، به پشتیبانی و تجهیز طالبان و اعزام جوخه­‌های مرگ به عراق پرداختند که در روزهای پس از فرار الهاشمی‌به کردستان عراق تاکنون، عمده­ وقایع تروریستی در عراق از سوی این گروه­ها انجام می‌­شود.

به اعتقاد رئیس مرکز بررسی­های دکترینال، آمریکا و اسراییل، با توسل به تروریسم وهابی مثلث عربستان، قطر و طالبان، قصد ممانعت و مهار بیداری اسلامی‌را دارند که برخلاف انتظار آن­ها، تروریسم وهابی، بیداری اسلامی‌را تشدید خواهد نمود و مشت وهابیت را در همراهی با صهیونیست­ها برملا خواهد ساخت.

وی دلیل سماجت قطر و عربستان در بازی جدید آمریکا را، نگرانی این دو دولت از وقوع انقلاب در سطح مردم عربستان و قطر برشمرد، و دلیل مذاکرات آمریکا و انگلیس با طالبان در افغانستان، و گشایش دفاتر طالبان در قطر و سپس در عربستان را انتقال میدان عمل طالبان از افغانستان به سوریه، عراق، مصر، یمن، لبنان و بحرین، برای بی­ثباتی امنیتی در این کشورها ارزیابی کرد.

به گفته­ حسن عباسی، جدی­ترین تهدید علیه امنیت ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی و ۱۳۹۱ شمسی، از سوی مثلث قطر، عربستان و طالبان است.

وی، قطر را به دلیل وجود پایگاه سرفرماندهی نیروهای آمریکا در قطر، موسوم به «سنتکام»، و اجازه به طالبان برای گشایش دفتر در دوحه، و عزم جدی این کشور برای ایجاد بی­ ثباتی در منطقه، با چراغ سبز آمریکا را مهم­ترین عامل تهدید علیه امنیت ایران در سال ۲۰۱۲ معرفی نمود و قطر و عربستان را اسپانسرهای اصلی تروریسم در منطقه خواند.

“ویران­گری خلاق” استراتژی نومحافظه کاران آمریکاست که در مؤسسه­ امریکن اینتر پرایز طراحی شد و اکنون جناح مقابل یعنی دموکرات­ها در کاخ سفید، از آن استراتژی برای برهم زدن ثبات منطقه استفاده می­ کنند.

منبع خبر: مشرق نیوز

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo